KEMET R46KN347000N0M
R46KN347000N0M picture photo
Mfg. Part Number
R46KN347000N0M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD
Datasheet Download
R46KN347000N0M.pdf
Availability of R46KN347000N0M
QUANTITY
R46KN347000N0M Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KN347000N0M
Internal Part NumberEIS-R46KN347000N0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Film Capacitors for Power Supplies and Power Electronics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR46
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC560V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.634" (16.10mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KN347000N0M
Related LinksR46KN34, R46KN347000N0M Datasheet, KEMET Distributor
R46KN347000N0M Details Description
Related parts for R46KN347000N0M
LED AMBER 0603 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
SW SNPACT MIN GLD SPDT LFTAN PCB datasheet.pdf
RES 0.033 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 70POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE TAP 1=BOX OF 50 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V CH 0201 datasheet.pdf