Harwin Inc. R50-3004002
R50-3004002 picture photo
Mfg. Part Number
R50-3004002
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M5 BRASS 40MM
Datasheet Download
R50-3004002.pdf
Availability of R50-3004002
QUANTITY
R50-3004002 Order Process
Ship out your order
Specifications of R50-3004002
Internal Part NumberEIS-R50-3004002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesR50-300
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.315" (8.00mm) Hex
Between Board Height1.575" (40.00mm)
Length - Overall1.969" (50.00mm)
Features-
MaterialBrass
PlatingNickel
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R50-3004002
Related LinksR50-3, R50-3004002 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
R50-3004002 Details Description
Related parts for R50-3004002
RES SMD 44.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INITIATOR datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 21A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 77MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCR 1200V 1180A B-PUK datasheet.pdf