Rohm Semiconductor R5009ANJTL
R5009ANJTL picture photo
Mfg. Part Number
R5009ANJTL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 9A LPTS
Datasheet Download
R5009ANJTL.pdf
Availability of R5009ANJTL
QUANTITY
R5009ANJTL Order Process
Ship out your order
Specifications of R5009ANJTL
Internal Part NumberEIS-R5009ANJTL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs720 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds650pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device PackageLPTS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5009ANJTL
Related LinksR5009, R5009ANJTL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R5009ANJTL Details Description
Related parts for R5009ANJTL
BUZZER PIEZO 20VDC 3.8KHZ PC MT datasheet.pdf