Rohm Semiconductor R5016FNX
R5016FNX picture photo
Mfg. Part Number
R5016FNX
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO-220FM
Datasheet Download
R5016FNX.pdf
Availability of R5016FNX
QUANTITY
R5016FNX Order Process
Ship out your order
Specifications of R5016FNX
Internal Part NumberEIS-R5016FNX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs325 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs46nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1700pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5016FNX
Related LinksR501, R5016FNX Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R5016FNX Details Description
Related parts for R5016FNX
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 470PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A ROCKER datasheet.pdf
IC MCU ARM 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
MULTIFIT MK2ST-ST4P datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 500MA 50 MOHM SMD datasheet.pdf