Renesas Electronics America R5F100FHDFP#X0
R5F100FHDFP#X0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100FHDFP#X0
Brief Description
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 44LQFP
Datasheet Download
R5F100FHDFP#X0.pdf
Availability of R5F100FHDFP#X0
QUANTITY
R5F100FHDFP#X0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100FHDFP#X0
Internal Part NumberEIS-R5F100FHDFP#X0
Standard Package1,000
SeriesRL78/G13
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O31
Program Memory Size192KB (192K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LQFP
Supplier Device Package44-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100FHDFP#X0
Related LinksR5F100F, R5F100FHDFP#X0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100FHDFP#X0 Details Description
Related parts for R5F100FHDFP#X0
FIXED IND 56UH 191MA 5.5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 1/4W 1220 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 1A NO/NC PPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf