Renesas Electronics America R5F100PGAFB#V0
R5F100PGAFB#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100PGAFB#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
R5F100PGAFB#V0.pdf
Availability of R5F100PGAFB#V0
QUANTITY
R5F100PGAFB#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100PGAFB#V0
Internal Part NumberEIS-R5F100PGAFB#V0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O82
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 20x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100PGAFB#V0
Related LinksR5F100P, R5F100PGAFB#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100PGAFB#V0 Details Description
Related parts for R5F100PGAFB#V0
FUL-COATED S-HVY 316 TIE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 650V 290A 940W TO264 datasheet.pdf