Renesas Electronics America R5F100PGDFB#V0
R5F100PGDFB#V0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F100PGDFB#V0
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
R5F100PGDFB#V0.pdf
Availability of R5F100PGDFB#V0
QUANTITY
R5F100PGDFB#V0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F100PGDFB#V0
Internal Part NumberEIS-R5F100PGDFB#V0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginWafer Fab Site Addition 21/Aug/2015
Standard Package1
SeriesRL78/G13
PackagingTray
Core ProcessorRL78
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O82
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 20x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F100PGDFB#V0
Related LinksR5F100P, R5F100PGDFB#V0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F100PGDFB#V0 Details Description
Related parts for R5F100PGDFB#V0
EMITTER IR 950NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 16-TSSOP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN BKWY 4POS datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
22UF 100V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf