Renesas Electronics America R5F101GGANA#U0
R5F101GGANA#U0 picture photo
Mfg. Part Number
R5F101GGANA#U0
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH
Datasheet Download
R5F101GGANA#U0.pdf
Availability of R5F101GGANA#U0
QUANTITY
R5F101GGANA#U0 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F101GGANA#U0
Internal Part NumberEIS-R5F101GGANA#U0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityCSI, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x8/10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-HWQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F101GGANA#U0
Related LinksR5F101G, R5F101GGANA#U0 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F101GGANA#U0 Details Description
Related parts for R5F101GGANA#U0
IC CLK BUF DDR 600MHZ 1CIRC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1A SOT323 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ 24 1 3/8-18 datasheet.pdf
RES 237 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
KIT CQM II G-TERM W/STRIPPER datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf