Renesas Electronics America R5F21207KFP#U1
R5F21207KFP#U1 picture photo
Mfg. Part Number
R5F21207KFP#U1
Brief Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
R5F21207KFP#U1.pdf
Availability of R5F21207KFP#U1
QUANTITY
R5F21207KFP#U1 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F21207KFP#U1
Internal Part NumberEIS-R5F21207KFP#U1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesR8C Family Overview
R8C CPU Core Architecture
Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/2x/20
PackagingTray
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, LIN, SIO, SSU, UART/USART
PeripheralsPOR, Voltage Detect, WDT
Number of I/O41
Program Memory Size48KB (48K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size2.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LFQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F21207KFP#U1
Related LinksR5F2120, R5F21207KFP#U1 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F21207KFP#U1 Details Description
Related parts for R5F21207KFP#U1
IC Z8 MCU OTP 8K 12MHZ 44LQFP datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W LINEAR datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 40 PO datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf