Renesas Electronics America R5F212K2SNFP#X6
R5F212K2SNFP#X6 picture photo
Mfg. Part Number
R5F212K2SNFP#X6
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
R5F212K2SNFP#X6.pdf
Availability of R5F212K2SNFP#X6
QUANTITY
R5F212K2SNFP#X6 Order Process
Ship out your order
Specifications of R5F212K2SNFP#X6
Internal Part NumberEIS-R5F212K2SNFP#X6
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesR8C/2x/2K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorR8C
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityLIN, SIO, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, Voltage Detect, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 9x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R5F212K2SNFP#X6
Related LinksR5F212K, R5F212K2SNFP#X6 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
R5F212K2SNFP#X6 Details Description
Related parts for R5F212K2SNFP#X6
TRANSFORMER TELE 10K:10K OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
3MIC TP PLNGR SLDST 3.9N QD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 32POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V T/H datasheet.pdf