| Internal Part Number | EIS-R5S72691W266FP#V0 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 266MHz | |
| Connectivity | CAN, EBI/EMI, I²C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 149 | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 2.5M x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |