Rohm Semiconductor R6007ENJTL
R6007ENJTL picture photo
Mfg. Part Number
R6007ENJTL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 7A LPT
Datasheet Download
R6007ENJTL.pdf
Availability of R6007ENJTL
QUANTITY
R6007ENJTL Order Process
Ship out your order
Specifications of R6007ENJTL
Internal Part NumberEIS-R6007ENJTL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs620 mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds390pF @ 25V
Power - Max40W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-83
Supplier Device PackageLPTS (SC-83)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R6007ENJTL
Related LinksR6007, R6007ENJTL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
R6007ENJTL Details Description
Related parts for R6007ENJTL
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 1.8V 40MSPS 257-BGA datasheet.pdf
CONN F/OPTIC LOOPBACK SC MM datasheet.pdf
RELAY SSR 280VAC/10A 3-32VDC RN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf