Powerex Inc. R7010405XXUA
R7010405XXUA picture photo
Mfg. Part Number
R7010405XXUA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 550A DO200AA
Datasheet Download
R7010405XXUA.pdf
Availability of R7010405XXUA
QUANTITY
R7010405XXUA Order Process
Ship out your order
Specifications of R7010405XXUA
Internal Part NumberEIS-R7010405XXUA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)550A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)15µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-200AA, A-PUK
Supplier Device PackageDO-200AA, R62
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R7010405XXUA
Related LinksR70104, R7010405XXUA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R7010405XXUA Details Description
Related parts for R7010405XXUA
CONN RECEPT PIN .022-.034" .067" datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 64POS datasheet.pdf
IC CTRLR PWR SEQUENCE 4CH 24-QFN datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.690" 3MM 2LD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
IC SLIC 1CH UNIV 150V 48QFN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf