Powerex Inc. R7011804XXUA
R7011804XXUA picture photo
Mfg. Part Number
R7011804XXUA
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.8KV 450A DO200
Datasheet Download
R7011804XXUA.pdf
Availability of R7011804XXUA
QUANTITY
R7011804XXUA Order Process
Ship out your order
Specifications of R7011804XXUA
Internal Part NumberEIS-R7011804XXUA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io)450A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)11µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 1800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-200AA, A-PUK
Supplier Device PackageDO-200AA, R62
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R7011804XXUA
Related LinksR70118, R7011804XXUA Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R7011804XXUA Details Description
Related parts for R7011804XXUA
MOD INLET/CB/STD FILTER 1A PNL datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 22 OHM 2% AXL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONV AC/DC 6W 3.3V OUT SGL T/H datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.2A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 78POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Precision 20 MHz CMOS Rail-to-Rail Input/Output Operational Amplifiers IC datasheet.pdf