Powerex Inc. R7222207CSOO
R7222207CSOO picture photo
Mfg. Part Number
R7222207CSOO
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 2.2KV 700A DO200AB
Datasheet Download
R7222207CSOO.pdf
Availability of R7222207CSOO
QUANTITY
R7222207CSOO Order Process
Ship out your order
Specifications of R7222207CSOO
Internal Part NumberEIS-R7222207CSOO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2200V (2.2kV)
Current - Average Rectified (Io)700A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.65V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr50mA @ 2200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R7222207CSOO
Related LinksR72222, R7222207CSOO Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R7222207CSOO Details Description
Related parts for R7222207CSOO
IC RS-232 DRIVER/REC 20-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC26H/AE26M/HPK26H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FILTER SAW RF 355.0MHZ SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A AXIAL datasheet.pdf