Omron Automation & Safety R88M-W1K210H-BS2
R88M-W1K210H-BS2 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W1K210H-BS2
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 1.2KW
Datasheet Download
R88M-W1K210H-BS2.pdf
Availability of R88M-W1K210H-BS2
QUANTITY
R88M-W1K210H-BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W1K210H-BS2
Internal Part NumberEIS-R88M-W1K210H-BS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC W
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM1000 RPM
Diameter - Body7.09" (180.00mm)
Diameter - Shaft1.38" (35.00mm)
Length - Shaft and Bearing3.11" (79.00mm)
Mounting Hole Spacing7.87" (200.00mm)
FeaturesBrake, Incremental Encoder, Key
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)1628.5 / 11500
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)1.2kW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-W1K210H-BS2
Related LinksR88M-W1K, R88M-W1K210H-BS2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-W1K210H-BS2 Details Description
Related parts for R88M-W1K210H-BS2
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 12VIN 10AOUT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 16POS SIZE 17 BLK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf