Omron Automation & Safety R88M-W20030T-BG05BJ
R88M-W20030T-BG05BJ picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W20030T-BG05BJ
Manufacturer
Product Category
Motors - AC, DC
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS BK GEAR 200W
Datasheet Download
R88M-W20030T-BG05BJ.pdf
Availability of R88M-W20030T-BG05BJ
QUANTITY
R88M-W20030T-BG05BJ Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W20030T-BG05BJ
Internal Part NumberEIS-R88M-W20030T-BG05BJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC W
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.276" (7.00mm)
Length - Shaft and Bearing2.91" (74.00mm)
Mounting Hole Spacing4.13" (105.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Brake, Gearbox
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)361.1 / 2550
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction Ratio1:05
Voltage Range-
Power (Watts)200W