Omron Automation & Safety R88M-W75030H
R88M-W75030H picture photo
Mfg. Part Number
R88M-W75030H
Brief Description
MOTOR SERVO AC INC 750W 200V
Datasheet Download
R88M-W75030H.pdf
Availability of R88M-W75030H
QUANTITY
R88M-W75030H Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-W75030H
Internal Part NumberEIS-R88M-W75030H
FamilyMotors - AC, DC
SeriesOMNUC W
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.15" (80.00mm)
Diameter - Shaft0.654" (16.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.57" (40.00mm)
Mounting Hole Spacing3.54" (90.00mm)
FeaturesIncremental Encoder
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)338.5 / 2390
Torque - Starting (oz-in / mNm)-
Torque - Stall (oz-in / mNm)-
Gear Reduction RatioNone
Voltage Range-
Power (Watts)750W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-W75030H
Related LinksR88M-W, R88M-W75030H Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-W75030H Details Description
Related parts for R88M-W75030H
CONN RCPT 40POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 104" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 3K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN SCREW NUT FOR PANEL MNT HSG datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf