Omron Automation & Safety R88M-WP40030T-S1
R88M-WP40030T-S1 picture photo
Mfg. Part Number
R88M-WP40030T-S1
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS KEY 400W 200V
Datasheet Download
R88M-WP40030T-S1.pdf
Availability of R88M-WP40030T-S1
QUANTITY
R88M-WP40030T-S1 Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-WP40030T-S1
Internal Part NumberEIS-R88M-WP40030T-S1
TypeServo AC
Voltage - Rated200VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body3.15" (80.00mm)
Diameter - Shaft0.575" (14.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing3.54" (90.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder, Key
Termination StyleConnector on Wire Leads
Torque - Running (oz-in / mNm)179.8 / 1270
Voltage Range-
Power (Watts)400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-WP40030T-S1
Related LinksR88M-WP4, R88M-WP40030T-S1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-WP40030T-S1 Details Description
Related parts for R88M-WP40030T-S1
LABEL S LAM DM PLY WHT .25X1.44" datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 8A 600V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
CBL ASSY 2' TEFLEX BNCM-NM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 3.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
IC USB 2.0 HUB CTLR 4PORT 36SQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf