Powerex Inc. R9G02018XX
R9G02018XX picture photo
Mfg. Part Number
R9G02018XX
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 2KV 1800A DO200AB
Datasheet Download
R9G02018XX.pdf
Availability of R9G02018XX
QUANTITY
R9G02018XX Order Process
Ship out your order
Specifications of R9G02018XX
Internal Part NumberEIS-R9G02018XX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2000V (2kV)
Current - Average Rectified (Io)1800A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25µs
Current - Reverse Leakage @ Vr150mA @ 2000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseDO-200AB, B-PUK
Supplier Device PackageDO-200AB, B-PUK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R9G02018XX
Related LinksR9G02, R9G02018XX Datasheet, Powerex Inc. Distributor
R9G02018XX Details Description
Related parts for R9G02018XX
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
STD-TIM HSG MKII 4P datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf