Honeywell Sensing and Productivity Solutions RA30NASD101A
RA30NASD101A picture photo
Mfg. Part Number
RA30NASD101A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 100 OHM 4W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
RA30NASD101A.pdf
Availability of RA30NASD101A
QUANTITY
RA30NASD101A Order Process
Ship out your order
Specifications of RA30NASD101A
Internal Part NumberEIS-RA30NASD101A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesRA30
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RA30NASD101A
RA30NASD101A Details Description
Related parts for RA30NASD101A
SWITCH ROTARY 8P-6POS ENCLD 28V datasheet.pdf
RES 931 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
ROUND HEATPIPE 40W 5X200MM datasheet.pdf
EXPRESS EDGE CARD datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
47UF 50V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf