Recom Power RAC02-3.3SE/277/W
RAC02-3.3SE/277/W picture photo
Mfg. Part Number
RAC02-3.3SE/277/W
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 2W
Datasheet Download
RAC02-3.3SE/277/W.pdf
Availability of RAC02-3.3SE/277/W
QUANTITY
RAC02-3.3SE/277/W Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC02-3.3SE/277/W
Internal Part NumberEIS-RAC02-3.3SE/277/W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesRAC02-SE/277/W
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 305 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts)2W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency67%
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension1.33" L x 0.96" W x 0.70" H (33.7mm x 24.4mm x 17.8mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC02-3.3SE/277/W
Related LinksRAC02-3., RAC02-3.3SE/277/W Datasheet, Recom Power Distributor
RAC02-3.3SE/277/W Details Description
Related parts for RAC02-3.3SE/277/W
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SM RCPT HOUSING 10POS 2.5MM datasheet.pdf
IC GATE DRIVER SGL 14A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.67KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf