Recom Power RAC10-15SB-ST
RAC10-15SB-ST picture photo
Mfg. Part Number
RAC10-15SB-ST
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Datasheet Download
RAC10-15SB-ST.pdf
Availability of RAC10-15SB-ST
QUANTITY
RAC10-15SB-ST Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC10-15SB-ST
Internal Part NumberEIS-RAC10-15SB-ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC10-B
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts)10W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
FeaturesDC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.78" L x 2.12" W x 1.15" H (96.0mm x 53.9mm x 29.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC10-15SB-ST
Related LinksRAC10-, RAC10-15SB-ST Datasheet, Recom Power Distributor
RAC10-15SB-ST Details Description
Related parts for RAC10-15SB-ST
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 10NS 28TSOP datasheet.pdf
AC DRIVE,2 HP,240V,1.5KW,3PH datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 16X1X10" 5A CRS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf