Recom Power RAC10-3.3SA-E
RAC10-3.3SA-E picture photo
Mfg. Part Number
RAC10-3.3SA-E
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONV AC/DC 90-264VAC 3.3V 3A
Datasheet Download
RAC10-3.3SA-E.pdf
Availability of RAC10-3.3SA-E
QUANTITY
RAC10-3.3SA-E Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC10-3.3SA-E
Internal Part NumberEIS-RAC10-3.3SA-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC10-A
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts)10W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency65%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.52" L x 1.77" W x 0.87" H (64.0mm x 45.0mm x 22.0mm)
Power (Watts) - Max10W
Line Regulation±0.3%
Load Regulation±0.5%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC10-3.3SA-E
Related LinksRAC10-, RAC10-3.3SA-E Datasheet, Recom Power Distributor
RAC10-3.3SA-E Details Description
Related parts for RAC10-3.3SA-E
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
IC MULT VOLT REG W/SWITCH 20HSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KIT DEV TEST EZRADIO SI4021 TX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 550A SMPD datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 46V 2.1A datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf