Recom Power RAC20-15SB
RAC20-15SB picture photo
Mfg. Part Number
RAC20-15SB
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONV AC/DC 20W 15V OUT SNGL T/H
Datasheet Download
RAC20-15SB.pdf
Availability of RAC20-15SB
QUANTITY
RAC20-15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC20-15SB
Internal Part NumberEIS-RAC20-15SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC20-B
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts)20W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency83%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 23.8mm)
Power (Watts) - Max20W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC20-15SB
Related LinksRAC20, RAC20-15SB Datasheet, Recom Power Distributor
RAC20-15SB Details Description
Related parts for RAC20-15SB
CAP FILM 1800PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
BUSBAR 10X3 63A PLATED STEEL 1M datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.88A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
LED 5MM CBI BI-LEVEL TH datasheet.pdf
CAP MICA 2000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 32K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE BELT 1/2X18" A CRS datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf