Recom Power RAC30-3.3SA
RAC30-3.3SA picture photo
Mfg. Part Number
RAC30-3.3SA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V
Datasheet Download
RAC30-3.3SA.pdf
Availability of RAC30-3.3SA
QUANTITY
RAC30-3.3SA Order Process
Ship out your order
Specifications of RAC30-3.3SA
Internal Part NumberEIS-RAC30-3.3SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesPOWERLINE RAC30-A
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)30W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesSCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency75%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension3.50" L x 2.50" W x 1.00" H (89.0mm x 63.5mm x 25.3mm)
Power (Watts) - Max20W
Line Regulation±1%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAC30-3.3SA
Related LinksRAC30, RAC30-3.3SA Datasheet, Recom Power Distributor
RAC30-3.3SA Details Description
Related parts for RAC30-3.3SA
TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT STEREO 96KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf