Recom Power RACD03-500
RACD03-500 picture photo
Mfg. Part Number
RACD03-500
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 3-11V
Datasheet Download
RACD03-500.pdf
Availability of RACD03-500
QUANTITY
RACD03-500 Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD03-500
Internal Part NumberEIS-RACD03-500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD03
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output3 ~ 11 V
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts)3W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Efficiency55%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension2.05" L x 1.17" W x 0.91" H (52.1mm x 29.6mm x 23.1mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus, EN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD03-500
Related LinksRACD0, RACD03-500 Datasheet, Recom Power Distributor
RACD03-500 Details Description
Related parts for RACD03-500
LABEL TT POLY WHITE 1.5"X.25" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HL2 RELAY 2 FORM C 240VAC datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf