Recom Power RACD100-48
RACD100-48 picture photo
Mfg. Part Number
RACD100-48
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 34-48V
Datasheet Download
RACD100-48.pdf
Availability of RACD100-48
QUANTITY
RACD100-48 Order Process
Ship out your order
Specifications of RACD100-48
Internal Part NumberEIS-RACD100-48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRACD100 and RACD150 High-Power AC/DC LED Drivers
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLIGHTLINE RACD100
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output34 ~ 48 V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)100W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
Efficiency90.5%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.74" L x 2.68" W x 1.54" H (222.0mm x 68.0mm x 39.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, EN, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RACD100-48
Related LinksRACD1, RACD100-48 Datasheet, Recom Power Distributor
RACD100-48 Details Description
Related parts for RACD100-48
CONN FFC BOTTOM 23POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SWITCH SMART HISIDE DSO-12 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
680UF 450V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf
AB 7C 7#8 PIN PLUG datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0402 X5R 2.2レF 4V datasheet.pdf