Recom Power RAM-1205S-R
RAM-1205S-R picture photo
Mfg. Part Number
RAM-1205S-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12VIN 5VOUT 1W
Datasheet Download
RAM-1205S-R.pdf
Availability of RAM-1205S-R
QUANTITY
RAM-1205S-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RAM-1205S-R
Internal Part NumberEIS-RAM-1205S-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RAM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting Type-
Package / Case-
Size / Dimension-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RAM-1205S-R
Related LinksRAM-1, RAM-1205S-R Datasheet, Recom Power Distributor
RAM-1205S-R Details Description
Related parts for RAM-1205S-R
ADAPTER 14 PIN .250" PLUGS(6PCS) datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 12.45MM datasheet.pdf
INSERT BRIDGES COLOR BLUE 84POS datasheet.pdf
4POS SIL SMT PLUG datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf