Alt EP1C3Q400C7
EP1C3Q400C7 picture photo
Mfg. Part Number
EP1C3Q400C7
Manufacturer
Product Category
Altera IC
Brief Description
Cyclone FPGA Family IC
Datasheet Download
EP1C3Q400C7.pdf
Availability of EP1C3Q400C7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EP1C3Q400C7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EP1C3Q400C7
Internal Part NumberEIS-EP1C3Q400C7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Contact us to see if it's obsolete now
ConditionNEW AND UNUSED, Original made by ALTERA
Delivery TimeIn stock, ship EP1C3Q400C7 today.
SeriesEP1C3Q40
Marking / SymbolEmail us
Core Processor-
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Package / Mounting TypeQFP / BGA
PackagingTray / Reel
SPQ (Standard Package Quantity)1
MOQ1 Piece
ApplicationIndustrial or Military for EP1C3Q400C7
Alternative Part (Replacement)EIS-EP1C3Q400C7
Country of OriginUSA
Weight0.005KG
Additional ServicesProgramming, testing or any other services you need
DistributorExcellent Integrated System LIMITED
ALTERA Product CategoryFPGA, CPLD, SoC, Evaluation Boards
Related LinksEP1C3, EP1C3Q400C7 Datasheet, Alt Distributor
EP1C3Q400C7 Details Description
Related parts for EP1C3Q400C7
CABLE SCSI1-SCSI3 UL2990 .9M datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS .100 W/LATCH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE PIN datasheet.pdf
2,2UF 400V 8X11,5 datasheet.pdf