Rohm Semiconductor RB162L-60TE25
RB162L-60TE25 picture photo
Mfg. Part Number
RB162L-60TE25
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDS
Datasheet Download
RB162L-60TE25.pdf
Availability of RB162L-60TE25
QUANTITY
RB162L-60TE25 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB162L-60TE25
Internal Part NumberEIS-RB162L-60TE25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If650mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackagePMDS
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB162L-60TE25
Related LinksRB162L, RB162L-60TE25 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB162L-60TE25 Details Description
Related parts for RB162L-60TE25
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf