Rohm Semiconductor RB168MM100TR
RB168MM100TR picture photo
Mfg. Part Number
RB168MM100TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD123FL
Datasheet Download
RB168MM100TR.pdf
Availability of RB168MM100TR
QUANTITY
RB168MM100TR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB168MM100TR
Internal Part NumberEIS-RB168MM100TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If810mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr600µA @ 100V
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB168MM100TR
Related LinksRB168M, RB168MM100TR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB168MM100TR Details Description
Related parts for RB168MM100TR
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC TOP 25POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf