Rohm Semiconductor RB530XNTR
RB530XNTR picture photo
Mfg. Part Number
RB530XNTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V UMD6
Datasheet Download
RB530XNTR.pdf
Availability of RB530XNTR
QUANTITY
RB530XNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of RB530XNTR
Internal Part NumberEIS-RB530XNTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration3 Independent
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 10V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageUMD6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB530XNTR
Related LinksRB53, RB530XNTR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB530XNTR Details Description
Related parts for RB530XNTR
CONN RING 6 AWG #10 BLU A-BOND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEX NUT SHELL 24 PANEL MNT datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 15A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 16POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 38POS DUAL PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT23R datasheet.pdf