Sullins Connector Solutions RBB14DYHD
RBB14DYHD picture photo
Mfg. Part Number
RBB14DYHD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL
Datasheet Download
RBB14DYHD.pdf
Availability of RBB14DYHD
QUANTITY
RBB14DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB14DYHD
Internal Part NumberEIS-RBB14DYHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB14DYHD
Related LinksRBB1, RBB14DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB14DYHD Details Description
Related parts for RBB14DYHD
TRANS NPN DARL 400V 15A TO-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 48POS datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 150MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 10G OHM 10% 1.5W 4020 datasheet.pdf