Sullins Connector Solutions RBB24DYFN-S1355
RBB24DYFN-S1355 picture photo
Mfg. Part Number
RBB24DYFN-S1355
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD
Datasheet Download
RBB24DYFN-S1355.pdf
Availability of RBB24DYFN-S1355
QUANTITY
RBB24DYFN-S1355 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBB24DYFN-S1355
Internal Part NumberEIS-RBB24DYFN-S1355
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBB24DYFN-S1355
Related LinksRBB24DY, RBB24DYFN-S1355 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBB24DYFN-S1355 Details Description
Related parts for RBB24DYFN-S1355
IC TRANSCVR DUAL N-INV 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 900MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 4A TO-126ML datasheet.pdf
IC CPLD 12MC 20NS 28PLCC datasheet.pdf
REFL NPN IR 20CM WIRE SEL 2MS datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf