Sullins Connector Solutions RBC10DRSN-S273
RBC10DRSN-S273 picture photo
Mfg. Part Number
RBC10DRSN-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC10DRSN-S273.pdf
Availability of RBC10DRSN-S273
QUANTITY
RBC10DRSN-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC10DRSN-S273
Internal Part NumberEIS-RBC10DRSN-S273
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC10DRSN-S273
Related LinksRBC10DR, RBC10DRSN-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC10DRSN-S273 Details Description
Related parts for RBC10DRSN-S273
CAP TANT 1UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
PRE-PRINTED MARKER TAPE REFILLS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TRI N PLUG F 4-20 NO SEAL datasheet.pdf
FRONT RELEASE LC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf