Sullins Connector Solutions RBC13HETN
RBC13HETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC13HETN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL
Datasheet Download
RBC13HETN.pdf
Availability of RBC13HETN
QUANTITY
RBC13HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC13HETN
Internal Part NumberEIS-RBC13HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions13
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC13HETN
Related LinksRBC1, RBC13HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC13HETN Details Description
Related parts for RBC13HETN
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 45.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 0.68UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
MOTOR STEP 24V datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf