Sullins Connector Solutions RBC25DEYI
RBC25DEYI picture photo
Mfg. Part Number
RBC25DEYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 25POS THRUHL
Datasheet Download
RBC25DEYI.pdf
Availability of RBC25DEYI
QUANTITY
RBC25DEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC25DEYI
Internal Part NumberEIS-RBC25DEYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC25DEYI
Related LinksRBC2, RBC25DEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC25DEYI Details Description
Related parts for RBC25DEYI
CONN HEADER 3POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
HEAT SINK 15MM X 15MM X 19.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 26MHZ SMD datasheet.pdf
RES 340K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf