Sullins Connector Solutions RBC30DETN
RBC30DETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC30DETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL
Datasheet Download
RBC30DETN.pdf
Availability of RBC30DETN
QUANTITY
RBC30DETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC30DETN
Internal Part NumberEIS-RBC30DETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC30DETN
Related LinksRBC3, RBC30DETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC30DETN Details Description
Related parts for RBC30DETN
CONN PIN 18-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES CUR SENSE .001 OHM 40A 5% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 30A POWRBLOK datasheet.pdf
RES 330 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC POWERQUICC-PCI BRIDGE 256PBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf