Sullins Connector Solutions RBC40DRTI
RBC40DRTI picture photo
Mfg. Part Number
RBC40DRTI
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC40DRTI.pdf
Availability of RBC40DRTI
QUANTITY
RBC40DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC40DRTI
Internal Part NumberEIS-RBC40DRTI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC40DRTI
Related LinksRBC4, RBC40DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC40DRTI Details Description
Related parts for RBC40DRTI
DIODE GEN PURP 200V 40A DO203AB datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
18POS, MIXED,REC HSG,ASSY,SEALED datasheet.pdf