Nichicon UCD1E680MCL1GS
UCD1E680MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1E680MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCD1E680MCL1GS.pdf
Availability of UCD1E680MCL1GS
QUANTITY
UCD1E680MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1E680MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1E680MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1E680MCL1GS
Related LinksUCD1E68, UCD1E680MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1E680MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1E680MCL1GS
SWITCH SIM LEVER SPDT 5A SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 16 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SCR 0.8A 600V TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 PLUG TERM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 270MA 4.44 OHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 30QFN datasheet.pdf