Sullins Connector Solutions RBC44DRTH
RBC44DRTH picture photo
Mfg. Part Number
RBC44DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RBC44DRTH.pdf
Availability of RBC44DRTH
QUANTITY
RBC44DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC44DRTH
Internal Part NumberEIS-RBC44DRTH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC44DRTH
Related LinksRBC4, RBC44DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC44DRTH Details Description
Related parts for RBC44DRTH
FIXED IND 18UH 2.66A 61 MOHM TH datasheet.pdf
IC FOM MANAGEMENT W/CALIBR 24MLF datasheet.pdf
CAP MICA 36PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS SMT GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 12NS 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf