Sullins Connector Solutions RBC44HEYN
RBC44HEYN picture photo
Mfg. Part Number
RBC44HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL
Datasheet Download
RBC44HEYN.pdf
Availability of RBC44HEYN
QUANTITY
RBC44HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC44HEYN
Internal Part NumberEIS-RBC44HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC44HEYN
Related LinksRBC4, RBC44HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC44HEYN Details Description
Related parts for RBC44HEYN
Connector Header 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 55NS 32DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 62.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf