Sullins Connector Solutions RBC50DCMI-S288
RBC50DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RBC50DCMI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND
Datasheet Download
RBC50DCMI-S288.pdf
Availability of RBC50DCMI-S288
QUANTITY
RBC50DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC50DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-RBC50DCMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC50DCMI-S288
Related LinksRBC50DC, RBC50DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC50DCMI-S288 Details Description
Related parts for RBC50DCMI-S288
MOSFET RF N-CHAN 28V 18W NI-780S datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK SYNC 5BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 25HSOP datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X8L RADIAL datasheet.pdf
SCR 1600V 2913A K-PUK datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 50POS F-F 18" datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf