Sullins Connector Solutions RBE40DHFR
RBE40DHFR picture photo
Mfg. Part Number
RBE40DHFR
Brief Description
CONN EDGE DUAL 1MM SMD 80 POS
Datasheet Download
RBE40DHFR.pdf
Availability of RBE40DHFR
QUANTITY
RBE40DHFR Order Process
Ship out your order
Specifications of RBE40DHFR
Internal Part NumberEIS-RBE40DHFR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBE40DHFR
Related LinksRBE4, RBE40DHFR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBE40DHFR Details Description
Related parts for RBE40DHFR
CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 1W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.59A 170 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
2 GB COMPACTFLASH CARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf