Sullins Connector Solutions RBE50DHRD
RBE50DHRD picture photo
Mfg. Part Number
RBE50DHRD
Brief Description
CONN CARD EXTEND 100POS 1MM
Datasheet Download
RBE50DHRD.pdf
Availability of RBE50DHRD
QUANTITY
RBE50DHRD Order Process
Ship out your order
Specifications of RBE50DHRD
Internal Part NumberEIS-RBE50DHRD
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBE50DHRD
Related LinksRBE5, RBE50DHRD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBE50DHRD Details Description
Related parts for RBE50DHRD
DISPLAY 7SEG 10.16MM 1DGT ORN CC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10SON datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W SGL 12V OUT SIP7 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 11POS datasheet.pdf
RETRO3M SEMMSR CABO PNPNONUL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf