Essentra Components (formerly Richco, Inc.) RBF-4-8.6-16
RBF-4-8.6-16 picture photo
Mfg. Part Number
RBF-4-8.6-16
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
BARBED FASTENER 0.340" NYLON BLK
Datasheet Download
RBF-4-8.6-16.pdf
Availability of RBF-4-8.6-16
QUANTITY
RBF-4-8.6-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBF-4-8.6-16
Internal Part NumberEIS-RBF-4-8.6-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesRBF
TypeBarbed Fastener
Rivet Diameter-
Rivet Length0.340" (8.64mm)
Head Diameter0.630" (16.00mm)
Head Height0.080" (2.03mm)
Hole Diameter0.157" (3.99mm)
Grip Range0.080" ~ 0.170" (2.03mm ~ 4.32mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBF-4-8.6-16
Related LinksRBF-4-, RBF-4-8.6-16 Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
RBF-4-8.6-16 Details Description
Related parts for RBF-4-8.6-16
COVER CIRCULAR 2.96" ID 250PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
KIT FKS HOLDER PULLER ASSORTMENT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf