Powerex Inc. RBK86025XX
RBK86025XX picture photo
Mfg. Part Number
RBK86025XX
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 6KV 3200A DISC
Datasheet Download
RBK86025XX.pdf
Availability of RBK86025XX
QUANTITY
RBK86025XX Order Process
Ship out your order
Specifications of RBK86025XX
Internal Part NumberEIS-RBK86025XX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)6000V (6kV)
Current - Average Rectified (Io)3200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.55V @ 3000A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25µs
Current - Reverse Leakage @ Vr150mA @ 6000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case-
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBK86025XX
Related LinksRBK86, RBK86025XX Datasheet, Powerex Inc. Distributor
RBK86025XX Details Description
Related parts for RBK86025XX
SWITCH MAGNETIC 1A 46-70AT datasheet.pdf
IC DCP QUAD 10K 256TAP 24-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3POLE 2.5A 250V datasheet.pdf
THERMOSTAT CTRL 5 DEG C NC 2A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 40A IPAK datasheet.pdf
RACK ALUM 15X24.3X48 NAT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf