Sullins Connector Solutions RBM10DRKI
RBM10DRKI picture photo
Mfg. Part Number
RBM10DRKI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RBM10DRKI.pdf
Availability of RBM10DRKI
QUANTITY
RBM10DRKI Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM10DRKI
Internal Part NumberEIS-RBM10DRKI
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM10DRKI
Related LinksRBM1, RBM10DRKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM10DRKI Details Description
Related parts for RBM10DRKI
MOSFET P-CH 20V 1.5A SOT-363 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 29.98MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
RES SMD 23.7OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W datasheet.pdf