Sullins Connector Solutions RBM18DSEI-S243
RBM18DSEI-S243 picture photo
Mfg. Part Number
RBM18DSEI-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET
Datasheet Download
RBM18DSEI-S243.pdf
Availability of RBM18DSEI-S243
QUANTITY
RBM18DSEI-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of RBM18DSEI-S243
Internal Part NumberEIS-RBM18DSEI-S243
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBM18DSEI-S243
Related LinksRBM18DS, RBM18DSEI-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBM18DSEI-S243 Details Description
Related parts for RBM18DSEI-S243
IC VOLT DETECTOR 5.0V SOT89-3 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.8A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 334MA 1.35 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf
REWORK STATION W/HOT AIR & IRON datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
470UF 200V 25X30MM 85C 5000H datasheet.pdf